Koncept výuky v našem uměleckém ateliéru

Malování podporuje kreativní myšlení. Klíčem ke kreativitě je schopnost pohybovat se současně v několika oddělených oblastech poznání (např. ve světě umění a obchodu), v konvenčním i nekonvenčním typu myšlení a především ve vzájemném propojování obou oblastí, myslet oběma hemisférami.

Výuka v našich ateliérech není pouze výukou výtvarných technik a technologií... Klademe si za cíl probudit v našich studentech jejich vlastní tvůrčí činnost, zapálit v nich touhu pro výtvarno, umožnit jim jejich vlastní rozvoj, v jejich individuálním tempu a po jejich osobité cestě. Nechceme vytvořit armádu profesionálních umělců a ani si tuto ambici neklademe za cíl. Rádi bychom spíše citlivě, v tichosti a nejvyšší možné empatii podpořili jejich vlastní tvůrčí plamínek. 

Uvědomujeme si, že rozšiřování citlivosti, vnímavosti, otvírání "uměleckých" očí u každého našeho studenta je velmi niterný proces, jemný, citlivý, který potřebuje své vlastní tempo a rytmus... Zastrašit otvírající se dušičku je jednoduché, ale vytvořit jí prostor pro její rodící se novou podobu, o to se snažíme. Žasneme nad tím, jak záliba v malování - a tedy čas malováním strávený, dovede ovlivnit takřka všechny oblasti života. Čas u obrazu je čas magický, někteří ho vnímají jako meditaci, někteří jako hru bezčasí, relaxaci... 

V malování jsou vášně, emoce, touhy, sny a přání. Malování je hra, malování je zápas, v malování je láska... Malování zrcadlí nás samé, obraz nás může trápit, obraz nás může těšit. Malování obrazu může být (životním) projektem... Pořiďte si první barvy, štětec a plátno a uvidíte, jak to zatočí s Vaším životem .-)

Pro více obrázků z našeho výtvarného ateliéru klikněte na tuto fotografii.

 

Zde připojujeme text prof. akad. mal. Martina Mainera, kterým uvedl svoji prezentaci pro konkurzní komisi přijímacího řízení na vedoucího ateliéru Malby (AVU, 2010) - myslím, že v těchto slovech najdete plno inspirace:

Malířství, jak se ho snažíme chápat a učit či předávat, je pro nás komplexní činnost ve svém jádru zachytávající souhrn všech možných i nemožných hnutí lidského vědomí, mysli a aspektů života i na těch nejjemnějších rovinách.

Malířstvím vytvořené obrazy nás fascinují i po staletích a tisíciletích a bez dalších energetických vstupů, vysvětlování a technologií uchovávají barvy světa, prostoru, krajin, lidí, zvířat a všech možných věcí a názorů, které dávno nejsou nebo nebudou…a mnoho dalšího. Naprosto jistě je malířství a jeho produkty „obrazy“ svázáno s možností vnímání barev, což jak tvrdí neurologové je jedna z nejkomplikovanějších a lidmi zatím nepochopených činností mozku, ostatně jako mozek sám.

Projekt výuky vychází z dlouholeté pedagogické praxe a je naplňováním mých pedagogických názorů, lidských postojů a schopnosti učit.

  • Uvědomuji si, že malířství je nejstarší dochovaný kulturní projev člověka a že je úzce svázáno s tajemstvím vzniku lidské rasy a vývojem civilizace. Chápu tedy malířství jako posvátný základ všech druhů výtvarného umění.
  • Výuka se snaží kultivovat takové myšlení, které umožňuje vytváření výtvarného umění na nejvyšší možné úrovni v daných podmínkách a okolnostech.
  • Kolektiv je mocný učitel a je jedním z důležitých komponentů tvořících výuku i možnost se učit. Proces učení probíhá velmi individuálně a ctí rytmus rozvíjení talentů a jen zřídka či vůbec je někdo odrazován či manipulován jiným směrem.
  • Učitel je mezi jiným také kolega, který sdílí svoji zkušenost a garantuje fungování ateliéru.
  • Malba je prioritou, ale „experiment“ i tendence k malířskému konceptu nebo tzv. přesahu malby je vítána a podporována. Může se vše, ale obrazovou kvalitu, sílu přítomnosti a energii samozřejmě na výsledcích usilovné práce vyžadujeme.
  • Používám standardní metody výuky výtvarných umělců výtvarným umělcem, odkoukaný od jiných pedagogů, naplněný a ověřený vlastní studentskou i pedagogickou praxí, který má samozřejmě punc mojí individuality a originality.
  • Podporuji a snažím se zprostředkovat názory a konzultace výrazných výtvarných osobností, jiných učitelů a dalších osobností výtvarného, teoretického i mimouměleckého světa, kteří by mohli být inspirativní či jinak prospěšní vývoji mladých umělců.
  • Zdůrazňuji nutnost znalosti historie umění, dobrého přehledu umění současného a aktivitu v návštěvách výstav a diskusí o nich. Komentuji výtvarné události, mistry klasiky i společenský život a politiku. Myslím, že by si studenti měli důležitost politiky pro život uvědomovat a být schopni si své názory tříbit a cizelovat.
  • Po přijetí a nastoupení do prvního ročníku se studentům snažím zdůrazňovat důležitost klasické kresby v mnoha rovinách a aspektech, které výrazně ovlivňují vývoj talentu, netlačím na pilu, ale jsem rád, když alespoň někteří chápou a pracují na sobě.
  • Během studia zadávám více méně klasické úkoly, někdy všem naráz, jindy úkoly ročníkově diferencuji a od počátku podporuji samostatnou tvorbu. Konzultuji jednotlivé studenty před jejich aktuální prací a jsem rád, když ostatní sledují, zapojí se do diskuze a učí se formulovat své myšlenky a postoje. Prostě se snažím být pomocníkem při rozvíjení talentu, schopností se učit, pracovitosti a stáváním se kvalitním a hlubokým umělcem – to je cíl mé pedagogické činnosti, byt´ nelehký - zdaleka ne z každého studenta se časem stává hluboký a třeba i důležitý umělec.
  • K výuce patří výlety, ateliérové výstavy, účast na symposiích.
  • Kladu důraz na schopnost se naučit „instalovat“ jak kolektivní tak samostatné výstavy i na společnou komunikaci při různých příležitostech.
  • Důraz kladu také na samostudium nejen výtvarného umění a teorií, ale i jiných oborů a výsledků snažení civilizace a to jak v tzv.vědeckých tak v tzv. nevědeckých disciplínách. Upozorňuji na právě probíhající průlom nejmodernější vědy do výzkumu a poznávání mohutnosti lidského vědomí a na množství literatury, které by bylo radno přečíst a míst, které by bylo dobré vidět.


prof. Martin Mainer v žižkovském ateliéru

Otázky a odpovědi:

Pro koho jsou kurzy určeny?

 

Kurzy malování a kreslení jsou otevřené široké veřejnosti. Přijímáme děti předškolního věku, žáky základních a středních škol, studenty vysokých škol. Horní věková hranice není stanovena.

Jaká je požadovaná úroveň žáků?

 

Do ateliéru přijímáme žáky od úplných začátečníků až po studenty s pokročilou a velmi pokročilou úrovní. V naší škole se můžete věnovat kresbě a malbě několika úrovní, od relaxační zájmové, až po intenzivní průpravu na přijímací zkoušky. Hlavní pro nás je píle, ochota se učit, vytrvalost a pozitivní přístup k výuce.

 

Chystám se k vám na první lekci, co bych měl/a vědět?

 

Chystáte se na první lekci do ateliéru? Těšíme se na Vás!

 

1. Domluvte si první lekci na emailu: info@malovanikresleni.cz nebo telefonicky na 608 231 209. Budeme informovat lektora o Vaší návštěvě.

 

2. Máte strach, z malování mezi lidmi? Kdo jsou Vaši spolužáci? Není se čeho bát, Vaši spolužáci jsou začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, lidé, kteří už u nás měli jeden či více semestrů, část z Vás se bude připravovat na přijímací zkoušky, část z Vás si vybrala malování jako vhodný způsob relaxace, většina z Vás se chce zde naučit něčemu novému a zlepšit se ve „výtvarničině“… To, co by nás mělo spojovat je to, že nás malování baví… Postupně se ze skupin jednotlivých lekcí stává sehraná "parta" a počáteční ostych před někým malovat je tatam. Práce Vašich spolužáků Vás inspiruje a vede na Vaší vlastní cestě.

 

3. Jaký je rozvrh lekcí? spolu s přihláškou jste dostali rozvrh, který Vám zhruba nastínil, co v atelieru budeme dělat – projdeme základy kresby, seznámíme se s různými výtvarnými technikami a přejdeme k malbě.. Vy si můžete rozvrh upravit dle svých potřeb, někteří z Vás budou chtít náplň kurzu upravit individuálně (např. jiná technika – vše malovat akvarelem, krajinomalbu…), nebo kvůli přijímacím zkouškám… Veškeré Vaše úpravy rozvrhu zkonzultuje se svým lektorem, vyjdeme Vám vstříc.

 

4. Nahrazování hodin – pokud se omluvíte před konáním lekce na email atelieru nebo smskou Nině Mainerové na tel 608 231 209, je možno lekci nahradit v následujícím týdnu s jinou skupinou. Nelze z kapacitních důvodů nenahrazené hodiny převádět do jiného semestru.

 

5. Příprava na přijímací zkoušky – Ti z Vás, co se připravují na přijímací zkoušky, promluvte si se svým lektorem, proberete, kam se chystáte a jak bude probíhat Vaše příprava.

 

6. Knihovna – knihy z knihovny je možno používat k výuce v lekci, je možno si ji půjčit i domů, je třeba se zapsat na papír u dveří a potom knížku vrátit.

 

7. Webové stránky – na stránkách můžete sledovat aktuality, které se vážou k atelieru či k vernisážím a výstavám, zároveň tam jsou aktuální volná místa v kurzech figurální kresby, na kterou je třeba si rezervovat místo emailem (malovanikresleni@seznam.cz).  Kromě pravidelných kurzů je tam i nabídka jednorázových workshopů – Kurz olejomalby, Kurz kaligrafie atd…

 

8. Workshopy – průběžně pořádáme vícedenní malířské kurzy v plenéru, je to šance vypadnout na chvíli z pracovních či studijních povinností a věnovat se chvíli výtvarnu. V rámci programu workshopu je nejen kresba a malba, ale také třeba ranní meditace a cvičení, večerní oheň, přednášky… více informací na webových stránkách v záložce workshopy.

 

9. Možnost výstav – jako naši studenti máte možnost vystavovat své práce

- Virtuální galerie na našich stránkách (poslat fotku obrázku na email, s názvem díla, jménem autora na ateliérový email)

- Každý ze studentů má možnost během svého studia se zúčastnit každoroční výstavy celého atelieru (s malbou, kresbou, skicákem, sochou…), studenti budou vyzvaní emailem a v aktualitách, výstava se bude konat v září 2011, do té doby je třeba namalovat něco hezkého :). Výstava bude se vším, co k výstavě patří – pozvánky, plakát, instalace výstavy, vernisáž s vínkem, pro zájemce bude výstava prodejní. Jakmile člověk prodá obraz, je to okamžitá zpětná vazba.

 

10. Informace o výstavách a vernisážích– nejen na našich stránkách, ale i v průběhu lekce budete pravidelně informování o probíhajících výstavách či připravovaných vernisážích

 

11. Věci do zátiší – pokud máte doma věci, které by se daly použít na zátiší, prosím, vezměte je s sebou do atelieru. Může to být i úplné harampádí, seskládáme z nich zátiší, vždy je zajímavé kreslit věc, ke které má člověk vztah.

 

12. Máte chuť se s něčím svěřit? Pokud Vás v průběhu studia u nás v atelieru napadne cokoli, čím byste chtěli přispět ke zlepšení atelieru, či se Vám třeba jen povede lekce a budete chít pochválit lektora, napište nám. Zpětná vazba ze strany studentů formuje náš atelier a přispívá k udržení jeho vysoké kvality...

 

 

 

Chtěl/a bych věnovat kurz jako dárek, je to možné?

 

Ano, kurzovné je možné věnovat jako dárek. Finance řešíme s Vámi a obdarovaný dostane dárkovou poukázku (gift voucher) na vybraný kurz. S obdarovaným potom individuálně dořešíme, v jakém termínu by naše kurzy navštěvoval a upravíme rozvrh jeho lekcí dle jeho požadavků a přání.

 

Nejsem si jistý/á, zda je kreslení a malování pro mě to pravé?

 

To nevadí, nikdo Vás nenutí kupovat zajíce v pytli, pro nerozhodné nabízíme zkušební hodinu, kdy přijdete do atelieru, bude Vám vysvětleno vše okolo jeho fungování, lektor s Vámi probere Vaše zájmy a pokusí se Vám navrhnout vhodnou formu výuky pro Vás. Potom se zúčastníte 90 minutové lekce jako byste již byli našimi studenty a pokud se Vám hodina bude líbit, můžete se přihlásit do semestrálního kurzu.

 

 

Mám velmi flexibilní zaměstnání, přijdu o svoji pravidelnou lekci?

 

Nebojte se, o své předplacené lekce samozřejmě nepřijdete. Pokud Vám časově nevyjde se zúčastnit Vaší pravidelné hodiny, je možno si lekci nahradit buď v jiný den nebo po domluvě s lektorem i v následujím týdnu.

 

Jak je to s pomůckami v ateliéru?

 

Základní pomůcky na prvních lekcích (tužky, úhel, rudky, plastická guma, akrylové spreje, štetce, palety, kelímky, fixativ...) a podklady (papír, čtvrtky, kreslící "baličák" na figuru) jsou studentům k dizpozici. Až se studenti dostanou k malbě, pořizují si své vlastní akrylové (popř. olejové) barvy. Investice do těchto sad se pohybuje mezi 100-150Kč za základní sadu barev (amatérské pigmenty). Je na individuálních potřebách každého studenta, jaké barvy si pořídí (amatérské, poloprofesionální až profesionální). Jak dlouho Vám barvy vydrží záleží na způsobu malby, kterým budete malovat (akvarelová transparentní malba až pastózní malba..., formáty obrazů, domácí práce...). Běžně malá sada barev vydrží studentům na 2 - 3 semestry. Tento způsob jsme zvolili proto, protože každý malíř je samostatná osobnost, která má své oblíbené či preferované barvy a podle toho si skládá svoji vlastní škálu barev, se kterou se mu nejlépe pracuje. Samozřejmě lektoři Vám rádi na lekcích poradí, zda umbra pálená či siena přírodní je pro Vás ta pravá. :-)

Semestr je již v běhu, můžu se k Vám připojit? Jak je to s kurzovným a probranou látkou?

 

Ano, můžete se k nám připojit i když už semestr probíhá, pokud to tedy dovolí kapacita kurzu. Lektor se s Vámi potká před zahájením Vaší první lekce, probere s Vámi fungování atelieru a domluvíte si, jakým způsobem doženete již probrané lekce (nejčastěji formou domácích úkolů nebo intenzivnější návštěvou v začátcích Vašeho kurzu). Rozvrh hodin budete mít individuálně upraven a po nějakých 3 - 4 lekcích se připojíte k celé skupině. Kurzovné za Váš kurz se potom počítá jednodušše, počet Vašich lekcí krát 250Kč. (např. tedy pokud k nám budete chodit jen 10 hodin z 19 hodinového semestru, budete platit 10krát 250Kč = 2500Kč.)

 

Slyšel(a) jsem, že Vaši studenti mají možnost se zúčastnit společných výstav?

 

Ano, všem našim studentům je po absolvování jednoho ročníku umožněna účast na pravidelných výstavách atelieru. Každý ze studentů si vybere jedno své dílo (obraz na plátně, skicák, kresba, socha...), které by chtěl na výstavě prezentovat, a společně se zúčastní instalace výstavy, která je samozřejmě spojená se slavnostní  vernisáží, kam studenti můžou pozvat své známé, přátelé či rodiče a pochlubit se jim se svým dílem. Zároveň je tato akce příležitostí, kde se můžou potkat všichni studenti najednou a probrat své malířské sny a touhy. Na příští rok se chystají výstavy v ateliéru Soukenická, v Čakovické zámku, v Pitomé kavárně, v Kávovarně, v knihovně v Řepištích u Frýdku Místku atd... Takže je na co se těšit. více naleznete zde

Jsem úplný začátečník, jaké učebnice si mám pořídit?

 

Pro studenty, kteří mají zájem doplňovat své znalosti i studiem knih, nabízí atelier svoji knihovnu, ve které žáci najdou literaturu o výtvarném umění, architektuře, dějinách kultury a designu. Tyto knihy jsou studentům k dizpozici po celou dobu jejich lekce a po domluvě s lektorem i k domácímu studiu. Knihovna je pravidelně doplňována o nejnovější zahraniční literaturu.

 

Je možné si v atelieru uvařit kávu či čaj?

 

Ano, atelier má svojí vlastní kuchyňku, ve které je zdarma všem účastníkům nabízen čaj (dle vlastního výběru z velké škály druhů a chutí) a samozřejmě káva. Na některé lekce je připraveno také občerstvení (podle toho, co zrovna roste na zahradě - jahodový koláč, borůvková bublanina, vánoční cukroví, oříšky, narozeninový dort...). Jsme rádi, když se u nás cítíte dobře a snažíme se zde vytvořit domácí ateliérovou atmosféru.

 

 

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

  Stínování je jedna ze základních věcí, které by měl člověk zvládat, pokud se věnuje kresbě či malbě, přesto řadě lidí činí značné potíže. V rámci workshopu se tedy zaměříme na tuto oblast přednostně, před ostatními prvky kresby. Na začátek si řekneme pár věcí o vlastnostech světla, jaký je...
  Kurz Umělecký pastel je vhodný i pro úplné začátečníky, i pro děti od 10 let, které vydrží několik hodin tvořit   V rámci kurzu se účastníci seznámí prakticky se suchými uměleckými pastely, a teoreticky s olejovými a mastnými pastely. Suchým pastelem se...
V celodenním kurzu suché jehly se seznámíme s touto grafickou technikou tisku z hloubky po teoretické i praktické stránce. Povíme si krátce o historii, zařadíme ji do kontextu dalších grafických technik a ukážeme si příklady jejího využití z dějin umění i ze současného umění. Poté si vysvětlíme...
  Unikátní umělecký večer - spojení kreslení a malování se sklenkou vína... Lekce Malování aktu se sklenkou vína je nevšedním zážitkem nejen pro začátečníky, kteří teprve pronikají do tajů kresby a malby. Pojďte s námi odhodit stud a zkusit si nakreslit první figuru v životě. Čeká...
  Máte v hlavě představu, myšlenku, skoro již "vidíte svůj obraz" a rádi byste si ho namalovali? Inspirací Vás svrbí prsty a jste krůček od toho pustit se do malování? Tak jste tu správně!   V rámci kurzu  Akrylová malba pro začátečníky si krůček po krůčku ukážeme práci s akrylovými...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)