Dějiny umění – Baroko
Baroko byl poslední univerzální sloh v Evropě. Vznikal v době, kdy byly nepokoje v katolické církvi, která soupeřila s protestanty. V roce 1540 vzniklo Tovaryšstvo Ježíšovo, známé pod názvem Jezuité. Ti se podíleli na rekatolizaci. Otázkou je, jestli pro nás byli spíše bičem, či nám byli prospěšní. Jezuité s sebou přinesli vzdělání, ale opět byla zprovozněna inkvizice.
Původ slova pochází z portugalského „barroco“, což znamená nepravidelná perla. Baroko datujeme od druhé poloviny 16. stol. – polovina 18. stol.
Baroko má fascinovat, ohromovat a působit na smysly. Cit je nadřazen rozumu. Působí také vzrušivě, vypjatě a dramaticky. Architektura se zde šíří ve dvou podobách. Ve Francii je v klasicizující podobě a na severu spíše dynamičtější.
Baroko dělíme do tří skupin. První je Dynamické Baroko. Má složité půdorysy, spoustu elips, využívá kontrastu světla a stínů, má velmi bohaté zdobení, štukovou výzdobu, freskovou výzdobu, je zde také spousta soch a malířských děl. Vzbuzuje v nás pocit mystického spojení, neklidu a napětí. Stavěli se převážně kostely, paláce, kaple, domy, pevnosti. Jako příklady staveb bych uvedla dostavbu chrámu sv. Petra v Římě, Katedrála sv. Paula v Londýně, nebo Zimní palác v Petrohradě.
Další je Klasicizující Baroko, které už ale nepůsobí tolik na smysly člověka a není tolik mystické. V sochařství opouští ideál renesanční krásy, klade silný důraz na dynamiku a expresívnost. Oblečení je rozevláté a vzedmuté. Ve velké míře se stavěly kostely a morové sloupy. Příkladem je např. Mariánský kult (sochy p. Marie). Malířství vynikalo dramatickou kompozicí a obrazy byly velmi emotivní a expresivní (vznikaly tvarové deformace). Do extrému vyhnali šerosvit a obrazy byly ponořeny do tmy. Fresky měly dokonalou perspektivu a opticky rozšiřovaly prostor. Za zakladatele barokního realismu je považován Italský malíř Caravaggio (David s Goliášovou hlavou).
Třetím a posledním stylem je Vlámské Baroko. Jeho největší rozmach byl v oblasti Holandska a Flander. V malbách byla zachycena holandská příroda, roviny s nízkým horizontem a vysokým nebem. Nejznámějším autorem této doby je Rembrandt van Rijn. Jeho umělecké práce sklízely obdiv a jeho umělecký záměr byl chápán jako podivínská schválnost (např. obraz Noční hlídka).
V Čechách a na Moravě probíhala tvrdá rekatolizace a stavělo se mnoho církevních staveb (např. Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně). F. M. Brokov a Matyáš B. Braun vytvořili některé sochy na Karlově mostě. Karel Škréta zase pozdvihl českou barokní malbu ke světovosti.
Kristýna Čejková
„Nejdříve je třeba se naučit tomu, o čem píšeš, potom je třeba se naučit psát. Na jedno i druhé padne celý život.“ Jmenuji se Kristýna a na světě jsem již téměř 30 let. Už ve škole mě vždy bavily dějiny, zajímám se o dávné i nedávné kultury, o výtvarné umění a baví mě dávat věci do souvislostí. Velmi ráda se psaným slovem podělím o zajímavé informace s vámi, milí čtenáři. Budu psát nejen o historii a technikách, ale budu vám přinášet i zajímavé rozhovory a reportáže z různých výstav a zajímavých designových akcí. Stanu se vaším (doufám oblíbeným) průvodcem. Jsem amatérská blogerka/básnířka/spisovatelka, jejíž nejlepší přítelkyně je klávesnice. Píši nejenom o umění a historii, ale také vtipné fejetony o životě, zúčastňuji se i spisovatelských soutěží. Psaní mě baví a naplňuje. Doufám, že pro vás budou moje texty přínosné, a že strávíte příjemné chvíle při jejich čtení.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)