Historie komiksu
Když se řekne slovo "komiks", většina lidí si představí jeho dnešní podobu. Stylizovaně nakreslené postavičky v rámečcích tvořících příběh. Tento způsob neverbálního vyprávění se ovšem používal už mnohem dříve.
Zdroj obrázku: https://www.bitmesra.ac.in/naps/wp-content/uploads/2013/08/rp00050_l.jpg
Už ve 2. tisíciletí před naším letopočtem lidé zaznamenávali proběhlé děje pomocí obrázků, což dokazují objevy nástěnných maleb v Egyptě. V době raného křesťanství se ilustrovaly rukopisy stylem připomínajícím dnešní komiks, například krumlovská Liber depictus, ve které je naprosto zřejmé, že hlavní roli hraje obraz, jehož je text pouze doprovodem. Nebo třeba známá tapiserie z Bayeux je kresleným příběhem o dobytí Británie Normany roku 1066.
Obrázkové příběhy se samozřejmě rozšířily nejvíce po vynalezení knihtisku. Už v roce 1460 vzniklo velmi oblíbené, svou brutalitou naprosto nadčasové dílo Utrpení svatého Erasma. Dalším výrazným mezníkem ve vývoji komiksu je bezesporu malíř William Hoghart se svou sérií obrazů zvanou Dráha prostitutky.
Základy moderního komiksu pak položil začátkem 19. století kreslíř Rodolphe Töpffer, který si pro zábavu kreslil krátké satirické příběhy. První komiks, takový, jak ho známe dnes, však vytvořil až Američan Richard Outcault. Ten vyšel 16. 2. 1896 v časopise New York World a tím se toto datum zapsalo do historie jako "den zrození komiksu". Outcaultovo "Žluté dítě" se stalo velmi oblíbeným a inspirovalo mnoho dalších tvůrců.
Nejpopulárnější éra ale přišla až kolem roku 1933, kdy Jerome Siegel přišel s postavičkou Supermana, což nastartovalo velkou oblibu takzvaných superhrdinů.
V padesátých letech se pak rozmohlo mnoho dalších žánrů. Vznikaly westernové, romantické, hororové, krimi, a dokonce i pornografické komiksy.
Za zmínku také rozhodně stojí unikátní komiksy, které vznikaly v Československu. Například Švejk Josefa Lady, dětské komiksy Ondřeje Sekory, Ryhlé šípy nebo Čtyřlístek jsou notoricky známými díly. Nejvýznamnějším českým komiksem ale je u nás ne příliš známý příběh Octobriana, který v 70. letech vytvořili umělci Bohumil Konečný a Zdeněk Burian. Toto dílo totiž ovlivnilo také vývoj světového komiksu... komiks však nepatří jen minulosti, i v dnešní době, kdy by se mohlo zdát, že ho převálcují filmy a animované seriály, je stále ještě velmi oblíbený!
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Výtvarná soutěž
- plenér; krajinomalba; olejomalba
- akrylová malba
- Portrét
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)