Jak nakreslit portrét?
V první řadě si každý začínající kreslíř musí uvědomit základní proporce lidské hlavy. Mnoho lidí zpočátku zapomíná, že obličejová část hlavy zabírá mnohem menší část hlavy, než se zdá.
Je dobré začít lehkým načrtnutím základního tvaru a pak pečlivě sledovat model a pomocí měření a porovnávání vzdáleností si nakreslit pomocné čáry. Těmi si označíte polohu očí, nosu, úst a uší.
Dobrou pomůckou jsou tyto fakta:
- Při pohledu zepředu se oči většinou nachází přesně uprostřed hlavy.
- Spodní část nosu je veprostřed mezi očima a bradou.
- Ústa jsou v polovině vzdálenosti mezi nosem a bradou.
Při kreslení hlavy z profilu je nutné si dát pozor na velikost mozkovny. Šířka hlavy je stejná jako její délka, typickou chybou začátečníků je zmenšení mozkové části.
Kresba lidské tváře sice vyžaduje větší přesnost, než když kreslíme například strom nebo krajinu. Tvary jsou složitější, než když kreslíme krabici, zákony perspektivy a nutnost pozorného sledování modelu však samozřejmě zůstávají stejné. Je nutné si uvědomit, že i lidská postava se vlastně skládá z geometrických tvarů.
Ve chvíli, kdy kreslíř zvládne správně rozkreslit a pomocnými čarami si rozvrhnout kompozici portrétu, může začít se zachycováním specifických rysů tváře modelu, a v neposlední řadě také jeho charakteru a nálady. Dobře namalovaný nebo nakreslený portrét může často vystihnout osobnost člověka mnohem lépe než fotografie!
Při přípravě svého modelu nesmíme zapomínat na volbu osvětlení. To pak ovlivní kontrasty a celkovou atmosféru obrazu.
Takzvaný italský způsob se vyznačuje přímým osvětlením zepředu, což nevytváří příliš mnoho stínů a tak výsledný obraz působí spíše měkce. Jiní malíři malují raději ve stylu Rembrandta, který si své modely nasvěcoval tak, aby byl mezi světlem a stínem výrazný kontrast.
Jak vystihnout barvu pleti? Při malbě liského portrétu může být těžkým úkolem správně namíchat barvu kůže. Začátečníci často automaticky zvolí nějakou hřejivou "pleťovou" barvu, ale neuvědomují si, že se ve tváři zrcadlí velké množství barev z okolí, oděvu modelu; různými barvami hrají také stíny, a ke všemu má každý člověk úplně jiný odstín pleti.
Na problém portrétisté také často narážejí při zobrazování vlasů. Zde je zapotřebí se nezaměřovat na jednotlivé prameny, ale vystihnout účes jako celek. Po chvíli pozorování člověk zjistí, že vlasy mají svůj rytmus, který lze zachytit i pouhými několika tahy...
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Výtvarná soutěž
- plenér; krajinomalba; olejomalba
- akrylová malba
- Portrét
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)