Kdo je to Banksy?
Každý, kdo se trochu zajímá o streetart ví, kdo je to Banksy. Všichni znají jeho satiricky laděnou pouliční tvorbu, někteří četli jeho knihy a mnoho sprejerů napodobuje jeho styl. Nikdo ale doposud nezjistil, kdo se pod touto přezdívkou skrývá!
Zdroj obrázku: https://www.veniceartcrawl.com/wp-content/uploads/2014/01/banksy.jpg
Je to Robin Banks, Robin Gunningham, Paul Horner, nebo se jedná o nějakou tajemnou ženu? O tom se dá pouze spekulovat, každopádně inkognito tohoto umělce je nedílnou součástí jeho tvorby. Přestože o něm byly natočeny dva filmy a v roce 2014 získal na Webby Award titul osobnost roku, stále se mu daří svou identitu skrývat a jeho totožnost zůstává záhadou.
Co je na jeho tvorbě tak fenomenální? Banksy není jen obyčejný sprejer, pro některé dokonce vandal. Svými uměleckými zásahy do okolí často kriticky poukazuje na politickou situaci ve světě a strefuje se do konzumní povrchnosti současné společnosti.
Jeho materiálem však nejsou jen spreje a ulice. Vytváří také různé ilustrace, instalace, někdy přetváří cizí malby, které pak propašovává do muzeí a zpovzdálí sleduje, co se bude dít... Autor má ale i své vlastní výstavy. Například v roce 2006 vzbudila rozruch jeho výstava v L.A., kde součástí expozice byl živý slon.
Minulý rok uspořádal výstavu, galerií mu ale nebyla nějaká místnost, nebo budova, ale rovnou celý New York, kde se na měsíc usadil a každý den vytvořil jedno dílo někde v ulicích. Kdo chtěl jeho výtvory spatřit, musel je sám vyhledat, podle indicií, které zveřejňoval na internetu.
Jeho umění začalo být velmi populární, počet prodaných děl vzrůstal a tím se zvyšovala i jejich cena. Sám autor tento fakt okomentoval velice cynicky a pohrdavě. Tvrdí, že lidé kupují jen to umění, které je zrovna v módě, a vůbec jim nezáleží na jeho kvalitě.
Pokud si chcete udělat na tohoto streetartistu svůj vlastní názor, je dobré shlédnout dokumentární film s názvem "Banksy Does New York", který reflektuje především jeho již zmíněnou tvorbu v ulicích New Yorku, ale nejen to. Jsou zde zaznamenány reakce nadšených fanoušků, ale i negativní ohlasy politiků, majitelů domů, nebo ostatních sprejerů. Zajímavé jsou také ukázky toho, jak se lidé snažili svézt na Banksyho popularitě a zároveň využívali jeho tajné totožnosti. Nějací mladíci například vybírali peníze za pořízení fotografie jeho grafitti, které přelepili lepenkou, aby zabránili jeho vymazání, jiní zase ukradli jedno z jeho děl a prodali do galerie. Banksymu však určitě nejde o zisk, ale o tvorbu, které věnuje většinu života, spatřuje v ní smysl a inspiruje skrze ni mnoho dalších výtvarníků.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)