Malování akrylovými barvami
Akrylová malba je velice rozšířená malířská technika. Je to poměrně nový druh barvy používané teprve od druhé poloviny minulého století.
Jde o barvu na bázi polyakrylové pryskyřice. Když ji nanášíme, je ředitelná vodou a naopak po zaschnutí voděodolná. Pro větší voděodolnost je však vhodné malbu nalakovat.
Akryl je oblíben proto, že se s ním dá tvořit na téměř jakýkoliv materiál (papír, dřevo, karton i plátno). Díky své vysoké trvanlivosti (30 – 50 let) našel akryl uplatnění i ve stavebnictví při úpravě a opravě omítek, sádrokartonu, nebo betonu. Lze jej tónovat s různými barvivy. Výhodou těchto barev také je, že rychle schnou. Proto je nutné zvláště pečovat o štětce a jiné malířské náčiní, tedy mít je neustále ponořené ve vodě a po skončení práce je pečlivě umýt a vysušit. Akrylové barvy se rozdělávají a míchají na dřevěné, porcelánové nebo umělohmotné paletě. Nanáší se v tenkých i silnějších vrstvách přírodním (sobolí) či syntetickým štětcem nebo špachtlí.
Na co bychom neměli zapomenout:
Ředidlo – je nutné k ředění barev, zvyšuje jejich lesk. Buď jej přimícháme do barvy, nebo jím natřeme zaschlý povrch. Před použitím je možné jej smísit s vodou (maximálně 4 díly vody a 1 díl ředidla).
Retardér – je velmi důležitý, neboť prodlužuje dobu schnutí a upravuje konzistenci. Zpomaluje zasychání barev na povrchu, zlepšuje roztírání a jejich mísení. Dávkuje se po kapičkách (maximálně 15 % přípravku v barvě).
Akrylový šeps – je používán jako základní podkladový nátěr. Chrání materiál podkladu, impregnuje ho a také pomáhá při nanášení barev. Nanáší se štětcem v tenkých vrstvách.
Zahušťovač – zvyšuje hustotu barev, které se po přidání mění v pastu, se kterou se snadněji tvoří reliéfy (maximálně 3% v množství barev).
Zpomalovač schnutí – jedná se o hustý gel, který zpomaluje schnutí barev (maximálně 10% v barvách).
Akrylový lak – může být matný/lesklý/polomatný/metalický. Využijeme jej k dekoraci malby kovovou patinou. Je to závěrečný lak na hotovou malbu, který po zaschnutí vytváří bezbarvý tvrdý film. Chrání barvu před mechanickým poškozením a usnadňuje čištění. Po zaschnutí nemění barevné odstíny malby, je nelepkavý a nepodléhá žloutnutí vlivem působení světla.
Čistič – používáme pro čištění štětců z umělých i přírodních vláken.
Akrylové strukturální gely – používáme je při tvoření reliéfních a strukturních obrazů, neboť samotnému obrazu dodávají plastičnost a originálnost. Doba schnutí je závislá na nanesené vrstvě, ale je to v průměru od 2 do 24 hodin.
Zajímá vás tato úžasná technika tvoření maleb? Rádi vám s ní pomůžeme, rádi vás ji naučíme. S námi se stanete „mistry akrylového plátna“.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)