1.část (všechny barvy spektra, obecně)
Která krabice je těžší – ta bílá, nebo ta černá? Ano, uhodli jste, je to chyták. Obě váží stejně, přesto většině lidí připadne ta černá těžší. Černá a bílá jsou kontrastními barvami, a to nejen ve vzhledu, ale i ve významu.
Barva je něčím mnohem víc, než jen zbarvením světa kolem nás a v nás. Barvy jsou živé síly a mají mnohonásobný účinek v našem životě. Obklopují nás celý život. Barva patří mezi energie, kterým se nemůžeme vyhnout a které nás silně ovlivňují a mohou nás uzdravovat. Barvami se v historii zabývali umělci, fyzici, filozofové a pedagogové i léčitelé (Goethe, Newton, Shopenhauer, Itten, aj.). Nebojte se větší barevnosti a náš svět bude krásnější.
Barva je vjem, který je vytvářen viditelným světlem dopadajícím na sítnici lidského oka. Barevné vidění lidského oka zprostředkují receptory zvané čípky trojího druhu – citlivé na tři základní barvy: červenou, zelenou a modrou. Existují i živočichové se čtyřmi nebo jen dvěma typy čípků v sítnici..
Barva objektu záleží na jeho fyzikálních vlastnostech a na vnímání pozorovatele. Z hlediska fyzikálního můžeme říci, že povrch má barvu světla, které odráží nebo vyzařuje. V případě odrazu závisí na složení spektra dopadajícího světla a na tom které složky spektra tohoto světla povrch odráží a které pohlcuje a s jakou intenzitou. Stejně tak záleží na úhlu pozorování objektu.
Jak nás barvy ovlivňují
Všechny barvy jsou dobré, přesto mohou v některých situacích působit pozitivně a jindy negativně. S určitými barvami se v určitou dobu a na určitém místě cítíme výrazně lépe. Síla barev a světla významně ovliňuje mnohé aspekty našeho každodenního života a vnímání. Mnozí z nás si ani neuvědomují, že barvy mají na nás nějaký vliv a že všechno co vnímáme kolem sebe ovlivňují.
Každý člověk může od dětství vyvíjet cit pro barvy a tvary, nacházet harmonické i zajímavé kombinace. Hry s barvami podporující flexibilitu a fantazii, přináší kreativitu do myšlení a povzbuzují tvůrčí síly. Je dokázáno, že barevná chvění, která zasáhnou lidské tělo, v něm způsobují zcela jasné reakce a jsou schopna harmonicky vyrovnat organismus.
Každá barva má svou psychickou hodnotu a odjakživa se barvy pojí s určitými vlastnostmi a hodnotami. Obliba určité barvy může vypovídat o tom, jací jsme ve svém nitru. Jak se vyvíjíme, tak se mění i naše obliba barev. Barva oblečení, kterou nosíte, vystihuje vaši náladu, postoj a charakter. Barvy v domě by se měly hodit nejen k vám, ale i k dispozicím domu, je potřeba myslet na estetiku a vkus. Vyjadřují naše cítění, nálady, harmonii, energii. Některé barvy a jejich kombinace uklidňují, jiné rozrušují. Barvy spojujeme s teoriemi jin a jang. Vnímání barev záleží na více faktorech, mezi než patří odstín barvy, druh světla (denní nebo umělé, intenzivní nebo bledé…), naše obecná nálada, biologický rytmus atd.
Každá barva má určitou vlnovou délku a přináší určitou dávku energie. Každá buňka má své zabarvení, má svoje vibrace. Když buňka onemocní, její vibrace se změní. Barvy jsou vibrace kmitající na velmi vysokých frekvencích, které nejsme schopni postřehnout. Přesto si je velmi dobře uvědomujeme a jsou pro nás snadno přístupným zdrojem energie. Život si můžeme obohatit tím, že se obklopíme těmi barvami, které jsou nejharmoničtější.
Barevné spektrum z fyzikálního hlediska se skládá ze sedmi duhových barev zvaných spektrální. Isaac Newton roku 1666 dokázal, že bílé světlo se skládá z různých barev a rozložil ho přes trojboký hranol – prizma na barvy duhy: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou. Fyzik Max Planck 1900 formuloval kvantovou teorii světla. Albert Einstein později doplnil, žesvětlo má dvojjakou povahu, chová se jako vlnění i jako proud částic.
Barevné spektrum je lidským okem viditelná část spektra elektromagnetického záření o vlnových délkách 380 až 750nm (odpovídá frekvenci 400-790 THz). Odpovídající vlnové délky ve vodě a v ostatních prostředích závisí na indexu lomu. Tento rozsah vlnových délek je nazýván viditelné světlo nebo jednoduše světlo. Oko je nejcitlivější na elektromagnetické záření vlnové délky 555 nm (540 THz), tj. na zelenou barvu.
Individuální zabarvení nějakého tělesa vznikne tím, že jeho molekulární struktura propustí jednu část spektrálních barev a druhou reflektuje. Tento reflektovaný paprsek vnímáme jako barvu. Barevné spektrum neobsahuje všechny známé barvy. Souvisí to se schopností lidského oka a součinností mozku. Barvy mezi červenou a fialovou (purpurová) a nesaturované barvy jako růžová chybí. Jsou totiž složeny ze směsice různých vlnových délek. Další možné barvy či odstíny vznikají skládáním základních barev.
Barvy v počítačových programech, které jsou reprodukovány na obrazovce a při tisku, určuje barevný model. Barevné modely popisující barvy jsou dnes standardizovány a jsou založeny na různých principech popisu a reprodukce barev. Běžné barevné modely jsou HSB (hue - odstín, saturation - sytost, brightness – jas, tj relativní světlost barvy ); RGB (red - červená, green - zelená, blue - modrá); CMYK (cyan - azurová, magenta - purpurová, yellow - žlutá a black - černá); a Lab. Model CMYK (cyan/magenta/yellow/black) je oproti RGB založen na schopnosti tiskových barev vytištěných na papíře absorbovat světlo. Při dopadu bílého světla na průsvitné tiskové barvy se část spektra absorbuje a část se odráží zpět do oka.
/co to jsou barvy, jaký mají na nás vliv a jejich význam/
Jak můžeme barvy dělit do skupin:
Kromě základních barev se dá vytvořit tisíce až milióny jiných barev, nejrůznější jemné odstíny, které ani nemusíme rozpoznat. Každý člověk na ně reaguje odlišným způsobem. Někdo má rád černou, někdo zelenou a jiný třeba růžovou. Podobné, neboli analogické barvy, jsou ty, které spolu bezprostředně sousedí – mají podobný odstín.
-
Primární barvy - červená, žlutá, modrá, jsou navzájem kontrastní.
-
Sekundární barvy – komplementární neboli doplňkové – jsou složené ze dvou primárních, vzniknou jejich smícháním - oranžová, fialová a zelená. Když je smícháme dohromady vznikne temně hnědá. Při správném použití mohou vytvořit jak rovnováhu, tak zajímavý kontrast.
-
Smícháním sekundárních barev dále vzniknou barvy terciární. Konečným výsledkem míchání barev je celé barevné spektrum, jak ho známe z duhy na obloze.
-
Neutrální barvy- bílé, hnědé, béžové , poskytují ideální pozadí pro všechny předměty, kterými se rádi obklopujete, jsou nenáročné, nadčasové, elegantní a přizpůsobivé. Neutrální barvy nás uvolňují a uklidňují, ladí vždy a všude, hodí se k přírodě a vzájemně se vyvažují s kontrastními barvami.
Jako všechno v kosmu, jsou i barvy podřízeny zákonům polarity, mají buď teplý nebo studený charakter. Teplé barvy- žlutá, červená, oranžová – obecně jsou teplé barvy stimulující, veselé, vzbuzující dobrou náladu, působí lehce a povzbudivě. Když jsou jimi vymalované zdi, tak rozšiřují a oživují místnost a jsou proto zvláště vhodné do pracoven, jídelen a dětských pokojů. Vytvářejí přátelské a povzbudivé prostředí. Teplé barvy jsou obecně v červené části barevného spektra s přechodem do žluté. Teplé barvy zvláště v sytějších odstínech jsou vhodné do vstupních prostor. Studené barvy- modrá, zelená, fialová - vedou spíše k pasivitě a zklidňují, ale vyhovují všem, kdo mají rádi čisté, jasné a svěží prostředí. Prostor s jejich použitím se rozšíří a barva jakoby ustoupila do pozadí. Používají se zejména v kuchyních, koupelnách a pracovnách. Dokážou pocitově snížit teplotu v místnosti až o tři stupně Studené barvy jsou obecně barvy v modré části spektra. Každá barva může mít teplý i studený odstínch.
Tmavé odstíny barev uklidňují. Působí noblesně a věcně, ale ohraničují a zužují prostor. Nejlépe sluší velkým místnostem a rozlehlým reprezentačním prostorům
Silné barvy - intenzivní barvy, jež jsou neředěné černou, bílou nebo komplementární barvou Bledé barvy - méně intenzivní barvy kvůli smíchání s bílou, černou nebo komplementární barvou
Černá byla kombinací všech barev univerza, z ní vzešly všechny barvy a vytvořily barevnou duhu. Člověk barvy používá a prostřednictvím nich i vyjadřuje sebe samotného. Barvy jsou přítomny v nesčetných různých formách a jevech.
A co vyzařují jednotlivé konkrétní barvy? Co symbolizuje bílá? Jaký vliv má na člověka oranžová či modrá? Jak působí zelená barva? Má nějaký účinek fialová a zlatá? Co pro vás znamená růžová? Jak vnímámedalší barvy?
To se dozvíte v mém dalším článku. Takže se máte na co těšit. Sledujte tento blog.
Lenka Ur 120829, O barvách - Svět je barevný - Magie barev, /co to jsou barvy, jaký mají na nás vliv a jejich význam/