Karel IV. jinak
Všichni svatí v Nové galerii navazují na celou řadu letošních výstav s karlovskou tématikou, která je především oslavou 700 let od narození tohoto velkého a nejenom českého panovníka. Galerie ovšem přichází s trochu odlišným konceptem, protože až na výjimku fragmentu Karlova mostu neukazuje historické předměty spojené s císařovou osobností, ale zaměřuje se na vnímání Karlova kultu současnými výtvarníky. Z těch podle mě nejzajímavějších byla k výstavě přizvána taková jména jako Eva Eisler, Jakub Špaňhel, František Matoušek či mladý Samuel Paučo a samozřejmě celá řada dalších umělců, kteří ztvárnili místa s Karlovým životem úzce spojená jako slavný Karlštejn či svatovítskou katedrálu, dále Karlův most a různá náboženská témata jako Poslední večeře nebo zařadili do svých děl symboliku posvátného kříže.
Hned při příchodu do galerie zajisté zaujme první ze dvou děl od Samuela Palča (obě z cyklu Absolute Painting). Jedná se o obraz vytvořený kombinovanou technikou, kde se v jeho středu nachází ukřižovaný Ježíš v podobě malé bílé sošky, ale nevisí na kříži, jak by se dalo očekávat, ten nahradilo bílé plátno, za které se Kristus drží. Minimalistické, přesto velmi působivé dílo, jež odkazuje na vztah Karla IV. k posvátným relikviím, obzvlášť trnu z Kristovy koruny, kterou nechal údajně vložit do svatováclavské koruny umístěné do karlštejnské kaple. I příběh slavného hradu na výstavě nechybí, protože vyobrazení Karlštejna zde nalezneme hned několikrát. Eva Eisler se nechala inspirovat dalším Karlovým stavebním počinem a to Karlovým mostem, jehož fragment vložila do skleněného tubusu, který vodorovně zavěsila, a celé dílo pojmenovala jednoduše Most. Druhým počinem proslulé výtvarnice jsou tři minimalistické objekty ze dřeva a kamene, jež představují Nejsvatější trojici. K odkazům na křesťanskou víru patří i výtvor Martiny Kulhavé pojmenovaný V závoji, který autorka vytvořila pomocí skla a stínů jimi vrhaných, protože ty připomínají Turínské plátno či Veroničinu roušku. Úchvatný pohled do interiéru svatovítské katedrály nabízí obraz na džinovině od Františka Matouška.
Nová galerie neustále překvapuje veřejnost svými výstavami, v rámci kterých jí nabízí víceméně jen skupinové výstavy s pořád stejnými jmény, ale neustále je obohacují noví a noví umělci, což vnímám jako obrovské plus. Všichni svatí zaujmou nejen názvem, ale také svým obsahem. I když letos už je česká veřejnost možná alergická na fenomén Karla IV., který nám neustále předkládají média, výstava ho přináší v úplně jiné a mnohem lákavější podobě. Můžeme se tak díky obrazům, sochám a různým výtvarným objektům ze současnosti zamyslet nad tím, jak velký odkaz pro moderní umění dokázal tento velký panovník zanechat.
(Kristýna Kramlová, zpracováno v rámci stáže v Nové galerii)
- Výstava je k vidění do 29. 9. 2016 v Nové galerii.