Volíme mezi suchým a olejovým pastelem
Pastel rozlišujeme dle stupně tvrdosti. Příznivce suchého, prašného pastelu, by přechod k olejovému pastelu mohl poněkud překvapit, proto jsme vytvořili článek, ve kterém dva adepty postupně představíme. A pokud si lámete hlavu s tím, jestli vlastně pastelem kreslíte, nebo malujete, jste na správné stopě. Pastel je totiž ona technika na pomezí.
Suchý pastel // U suchého pastelu odpadá nutnost i při použití velkého množství barev nechat věci zasychat, proto skvěle slouží k zachycení prvotních dojmů, pocitů, vystihnutí emocí zachycované postavy nebo k zachycení charakteru vašeho okolí. Nanášíme pomocí plochy, šrafury, nebo vzájemného mísení barev. K uchování obrázku použijeme fixativ, případně lak na vlasy.
Volíme jej rádi pro viditelný tah ruky, expresi, kterou při práci s ním můžeme vyjádřit, snadné mazání – i když ne každý akademický malíř tento „speciální efekt“ vidí pod vašima rukama rád; na druhou stranu, ne každý se chce stát v životě profesionálním malířem. Rozmazávání též můžete použít přímo pro míchání na papíře nebo pouze jako experiment – ale právě akt, kdy dojde k rozmazání barvy, je právě ten moment, kdy se kresba proměňuje v malbu. Můžete je také používat v kombinaci s tvrdými pastely, nebo pastely v tužce, které se hodí na drobnější detaily.
Co vás může brzy začít zlobit, je jejich křehkost. Také lidé, kteří mají citlivé, suché ruce, s těmito druhy pastelů nebudou pracovat příliš rádi. Pokud jste domácí puntičkář, právě jejich prašnost může být leckdy také pěkný oříšek, co se ošacení týče, nebo údržby čistoty pracovních ploch.
Olejový pastel // U pastelu olejového máme opět k dispozici sady základních barev, až po nejširší paletu. Pro práci s ním je vhodné používat papír s hrubší strukturou, pastel snáze přilne k povrchu. Odstín papíru si definujte tím, co chcete ve výsledku vytvořit. Fixativ po práci s pastelem nepoužíváme a není ani doporučován, neznamená to však, že by nehrozil pozdější obtisk barvy. Při přenášení, nebo řazení do složky k dalším obrázkům tedy raději vždy sáhněte po čistém papíru, který mezi ně vložte.
Tento druh pastelů je velice měkký, tudíž různorodým přítlakem vytvoříte spektrum linií a ploch, které mohou mít až grafický charakter, nebo charakter olejové malby, podle toho, kolik hmoty vám na obrázku ulpívá. Je téměř radost používat ho k zachycení okolní krajiny. Pastely lze také pohodlně zařezávat do špičky, čímž se tento efekt ještě posílí.
Pocitově se vám může zdát, že rozmazávání a míšení pastelu jde ztuha, oproti suchému. Nelze je kombinovat s ostatními typy pastelů. Pokud potřebujete vystihnout detail, doporučujeme tedy z počátku již větší papír. Aby v obrázku nezůstávala nepokrytá místa a nezašpinili jste si ruce, můžete použít vatového tamponu. Někteří taky rádi pracují s rozpouštědlem – minerálním lihem, který znáte asi spíš při práci s pastelkami.
Pozor jen na to, že stejně jako u suchého pastelu hrozí rozmazání obrázku a ušpinění odpadávajícími kousky pastelu. Proto si pod ruku raději dejte nějakou podložku.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)